تبلیغات
آتلیه عکس چشمگیر

آتلیه عکس چشمگیر
photostudio.mihanblog.com 
قالب وبلاگ
نویسندگان
صفحات جانبی
فیلتر رنگی چیست؟
جنس اغلب فیلترها شیشه و یا ژلاتین رنگی است كه رنگ همرنگ را از خود عبور می دهند و آن را تشدید می كنند و رنگ مكمل خود را منعكس ساخته و آن را تضعیف می كنند. به عنوان مثال یك فیلتر قرمز پرتوهای طیف قرمز را از خود عبور می دهد اما پرتوهای آبی و بنفش و سبز را از خود عبور می دهد.

فیلترهای سیاه و سفید ؟
در عكاسی سیاه و سفید دوگروه فیلتر كاربرد دارد:‌
1- فیلترهای اصلاح كننده :‌
عبارت است از فیلتر زرد و فیلتر زرد - سبز . كه هدف آنها كاستن اثر اشعه ی آبی - بنفش است. وقتی این اشعه زیاد باشد. درنواحی موجود باعث می شود كه تصویر كمرنگ شود مثل آسمان - دریا و كوهستان. استفاده از این فیلتر ها (‌زرد شماره 8 )‌ در عكاسی پرتره باعث می شود تا موها و پوست تا حدی روشن تر شوند.

2- فیلترهای كنتراست :‌
وظیفه آنها در عكاسی سیاه و سفید جدا كردن دو ناحیه همجوار یك موضوع است كه با وجود رنگهای متفاوت در تصویر سیاه و سفید به دو خاكستری همرنگ و یكسان تبدیل می شوند. مانند یك گل سرخ با برگهای سبز كه بدون اختلاف رنگ تبدیل به یك تصویر بی حالت و مسطح می شود. اگر بخواهیم رنگ گل را روشن تر از برگ نشان دهیم كه از نظر زیبایی شناختی هم بهتر است. می توانیم از یك فیلتر قرمز استفاده كنیم (‌ چون در پزیتیو رنگ همرنگ خود را روشن تر می كند )‌
از فیلتر نارنجی هم می توان برای كنتراست شدید ابرها استفاده كرد. همچنین به بافت سنگی حالتی برجسته می دهد.
با استفاده از فیلتر سبز رنگهای سبز بهاری به خوبی تفكیك می شوند.

ضریب جذب نور :
به علت اینكه هر فیلتر قسمتی از نور را منعكس می سازد. در نتیجه كمتر به فیلم نور می رسد. برای جبران كمبود نور باید نور بیشتری به فیلم بدهیم. هر فیلتر دارای ضریب خاصی است كه در نور سنجی باید در نظر گرفته شود.كه با X نشان داده می شود. هرچقدر فیلتر تیره تر باشد ضریب جذب نور آن بیشتر است. بعنوان مثال اگر در حالت بدون فیلتر شاتر 250 و دیافراگم 8 مناسب باشد و از یك فیلتر با ضریب 4x استفاده شود. از چند حالت می توان برای محاسبه جبران نوری استفاده كرد:

1-باید زمان نوردهی به فیلم 4 برابر شود. كه برای این كار می توان شاتر را ثابت نگه داشت و دیافراگم را دو درجه پایین آورد.یا برعكس . می توان دیافراگم را ثابت نگاه داشت و سرعت شاتر را دو درجه پایین آورد (‌هر درجه شاتر دو برابر زمان درجه بعدی نور می دهد )‌
2- یا می توانیم 250 را در 4 ضرب كنیم و با سرعت 1000 عكس بگیریم. (‌اگر ضریب فیلتر 2 بود در 2 ضرب می كنیم و با سرعت 500 عكس می گیریم )‌
3- راه سوم این است كه اگر با ISO 100/21 عكاسی می كنیم. درجه ISO را بر ضریب فیلتر تقسیم كنیم . مثلا ISO 100 را بر 4 تقسیم می كنیم كه حاصل 25 است. و محاسبه ی دیافراگم - سرعت را بر مبنای ISO 25 انجام می دهیم.


چند تذكر :‌
فیلترهای ژلاتینی با وجود تنوع بسیار زیادی كه دارند به دلیل شكننده بودنشان با كمترین تماسی خراش برمی دارند و اثر انگشت از روی آنها پاك نمی شود به همین دلیل برای كار آماتوری فیلترهای شیشه ای مناسب ترند.
فیلترهای مربعی شیشه ای معمولا در میان یك حلقه فلزی جای دارند و قابل تعویض هستند و از نظر قیمتی به صرفه تر از فیلترهای تك دایره ای هستند.
در خرید فیلتر خیلی دقت كنید كه ساخت كارخانه های معروف و معتبر باشند. یك فیلتر معیوب ارزش دوربین و لنز خوب را از بین می برد. دقت كنید سطح فیلتر باید صاف و عاری از هر موجی باشد. فیلترهای مرغوب اغلب دارای كاتالوگی هستند كه می توانید جلوه های فیلترها را روی عكسهای گرفته شده توسط آنها مشاهده كنید.


[ دوشنبه 6 خرداد 1392 ] [ 06:21 ب.ظ ] [ سید علیرضا ]
.: Weblog Themes By WeblogSkin :.
درباره وبلاگ


آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
امکانات وب